ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Άλμα πρόκρισης για τα φαβορί στο Europa League

Άρσεναλ, Μπενφίκα, Τσέλσι και Βαλένθια έκαναν κάτι περισσότερο από τη... μισή δουλειά στους πρώτους αγώνες των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Μεγάλες νίκες πέτυχαν οι Άρσεναλ, Βαλένθια, Μπενφίκα και Τσέλσι με αυτή των «κανονιέρηδων» του Λονδίνου να ξεχωρίζει καθώς επιτεύχθη επί του πιο ισχυρού αντιπάλου.

Η ομάδα του Έμερι επικράτησε στο «Emirates» της Νάπολι χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ράμσεϊ και τον... Κουλιμπαλί. Σημαντικό ότι κράτησε και το μηδέν έχοντας πλέον το προβάδισμα για την πρόκριση.

Σπουδαίο διπλό για τη Βαλένθια με 1-3. Προηγήθηκε γρήγορα με τον Γκουέδες, ισοφάρισε η Βιγιαρεάλ άμεσα αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τους Βας και Γκυοέδες έκανε άλμα στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Χτύπημα στο τέλος και για την Τσέλσι που δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 1-0 της ΣΛάβια στην Πράγα. Το γκολ πέτυχε ο Αλόνσο στο 86'.

Στο πιο παραγωγικό παιχνίδι της ημέρας, η Μπενφίκα νίκησε με 4-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Τρία γκολ πέτυχε ο Φίλιξ για τους «Αετούς» της Λισαβόνας και ένα ο Ντίας ενώ για τους Γερμανούς σκόραραν Γιόβιτς και Πασιένσια.