Οι προβλέψεις Ραπτόπουλου - Κόκκινου για Super League (14η αγων)

O Κωστής Ραπτόπουλος και ο Γρηγόρης Κόκκινος αναλύουν τα παιχνίδια του κουπονιού και δίνουν τα προγνωστικά τους

ΟΦΗ – ΑΡΗΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στην Λαμία αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε αμυντικές αδυναμίες που τις πλήρωσε αφού τελικά έχασε με 2-1. Ο Άρης ήταν πολύ καλός κόντρα στον Ατρόμητο αλλά στις λεπτομέρειες για μια ακόμη φορά κρίθηκαν τα πάντα αφού έμεινε με το βαθμό της ισοπαλίας στο τελικό 2-2. Δυο ομάδες που βάζουν και δέχονται γκολ δεν χρειάζεται να τις ψάξεις αλλού

G/G

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ο ΟΦΗ από την μέση και μπροστά είναι ποίημα του Ελύτη αλλά πίσω έχει πρόβλημα και μάλιστα χοντρό. Όταν μάλιστα πρέπει να παίζει με στόπερ τον Γιαννούλη και τον Μαρινάκη καταλαβαίνεις τι γίνεται. Ο Άρης χωρίς φορ, με τους υπόλοιπους να βγάζουν το φίδι από την τρύπα προσπαθεί να κερδίσει και δεν μπορεί εδώ και πάρα πολλά παιχνίδια. Γκολ περιμένω

G/G

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τον Βόλο που φωνάζει με το δίκιο του για το πέναλτι γκολ του Παναθηναϊκού που έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει το διπλό. Η Λαμία αν και βρέθηκε να χάνει από τον ΟΦΗ με 0-1 το γύρισε σε 2-1 και συνέχισε ένα εκπληκτικό σερί που την έχει φέρει στην 8η θέση της βαθμολογίας

2-3 ΓΚΟΛ

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός στα θεωρητικά μικρά παιχνίδια πάντα δυσκολεύεται. Το ίδιο έπαθε και με τον Βόλο αφού προσπαθούσε να βάλει γκολ με τον ντεφορμέ Μακέντα και θα μπορούσε στο τέλος να χάσει μάλιστα. Η Λαμία είναι σε καταπληκτική κατάσταση αλλά επειδή είναι από επαρχία θα πάθει αυτό που συμβαίνει πάντα. Θα την δει μεγάλη και τρανή θα την πληρώσει άσχημα

1 & UNDER

ΞΑΝΘΗ – ΑΕΚ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Η Ξάνθη δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα τον ΠΑΟΚ είχε τον τερματοφύλακα της σε καταπληκτική μέρα και λύγισε μετά το 80 στο τελικό 2-0. Η ΑΕΚ κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Πανιώνιο προηγήθηκε στο σκορ και μάλιστα νίκησε με 5-0. Η ΑΕΚ έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη σε παιχνίδι που δεν περιμένω να ανοίξει στο σκορ

2

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Η Ξάνθη αγαπάει τον ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ στην αρχή της προσπάθειας του να φτάσει στην κορυφή συμμάχησε  με την ΑΕΚ αλλά στην πορεία το μετάνιωσε. Στην Ξάνθη και στην Κομοτηνή έχει πολλούς οπαδούς της ΑΕΚ και η τοπική ομάδα δεν αγαπάει την Ένωση αλλά ούτε και την μισή . Πως σας φαίνεται αν το παιχνίδι έρθει μια ωραία ισοπαλία;

X

ΛΑΡΙΣΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Η Λάρισα «έχασε» ένα ημίχρονο στην Τρίπολη όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην επανάληψη ανέβασε στροφές ισοφάρισε και φωνάζει για την διαιτησία του αγώνα. Ο Ατρόμητος είχε ελάχιστες φάσεις σε αντίθεση με τον Άρη που τις εκμεταλλεύτηκε πετυχαίνοντας δυο γκολ χωρίς όμως να μπορέσει να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του κάμπου με πείθει περισσότερο για να πάρει το τρίποντο.

1

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Ατρόμητος στην άμυνα έχει μεγάλα θέματα αφού έχει ίσως τα πιο αργά σέντερ μπακ του πρωταθλήματος. Έχει κακό αριστερό μπακ αλλά έχει παράλληλα μια πάρα πολύ καλή τριάδα στην επίθεση. Η Λάρισα είναι πολύ καλή ομάδα αλλά το μειονέκτημα της είναι η ταχύτητα αλλιώς θα ήταν ακόμα πιο ψηλά. Οι δυο προπονητές θα ρίξουν το βάρος στην άμυνα

Χ

ΒΟΛΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Βόλος έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία του αγώνα με τον Παναθηναϊκό και φυσικά δεν υπάρχει πέναλτι στο σημείο που προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι. Ισοφάρισε αλλά έδειξε αρκετές αμυντικές αδυναμίες που τις πληρώνει και θα μπορούσε χάσει μάλιστα. Ο Πανιώνιος έχασε «άδικα» με 5-0 από την ΑΕΚ αφού έκανε πολλές ευκαιρίες αλλά όχι γκολ. Πολύ πιθανή η ισοπαλία στο Βόλο

Χ

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Άλλος Πανιώνιος με τον Ολυμπιακό και άλλος ο Πανιώνιος με την ΑΕΚ με την ίδια μάλιστα ενδεκάδα. Ο Βόλος έχει δείξει ότι πίσω είναι ο Θεός να μας φυλάει ο προπονητής του δεν ξέρει να κάνει άμυνα και ξέρει μόνο να κλέβει παιχνίδια. Βλέπω ο αγώνας αυτός να έχει γκολ κατά πάσα πιθανότητα και από τις δυο ομάδες και OVER

OVER

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε κόντρα στην Λάρισα στο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και ήταν αυτοί που έδειξαν ότι άξιζαν περισσότερο τη νίκη. Ο Ολυμπιακός με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό με 0-3 κρατώντας και δυνάμεις για το παιχνίδι που είχαν με τον Ερυθρό Αστέρα την Τετάρτη το βράδυ . Διπλό το βλέπω αλλά….

2

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Κάποτε η Τρίπολη με τον Μποροθρύλο ήταν η αγαπημένη φιλενάδα της ομάδας του Πειραιά και γνωρίζαμε από πριν το αποτέλεσμα. Στον πρώτο γύρο την έσφαξαν κανονικά άσε που του πήρε το κέντρο μετά το 60 λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός μετά την προσπάθεια που έκανε με τον Ερυθρό Αστέρα θα είναι κουρασμένος και θα βρει δύσκολα με τον Αστέρα

2 & UNDER

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Παναιτωλικός έκλεισε έναν ολόκληρο γύρο χωρίς να καταφέρει να πάρει νίκη στο πρωτάθλημα μετά και την ήττα του με 0-3 από τον Ολυμπιακό και δεν ξέρω πως μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Ο ΠΑΟΚ άξιζε τη νίκη κόντρα στην Ξάνθη έχασε πολλές ευκαιρίες αφού έπεσε πάνω σε ένα εξαιρετικό τερματοφύλακα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με δύο γκολ στο τέλος του αγώνα.

2 & OVER

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Τώρα τι να λέμε και τι να γράψουμε; Η ομάδα που δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα αυτή που είναι στον πάτο της βαθμολογίας, η ομάδα που κατάφερε να την περάσει ο Πανιώνιος με τους μείον 6 βαθμούς κόντρα στον αήττητο πρωταθλητή . Η μέρα με τη νύχτα αφού ο ΠΑΟΚ είναι μακράν καλύτερη ομάδα και πιστεύω ότι θα πάρει τη νίκη