ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Ο Σα έστειλε τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του CHL

Με τον Ισπανό γκολκίπερ να κατεβάζει ρολά, οι Πειραιώτες νίκησαν για δεύτερη φορά την Μπασάκσεχιρ και προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Champions League

Ο Ολυμπιακός ντούμπλαρε τις νίκες του επί της Μπασάκσεχιρ και με συνολικό σκορ 3-0 τσέκαρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Champions League.

Στην επόμενη φάση η ομάδα του Μαρτίνς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πόρτο-Κράσνονταρ.

Η πρόκριση οφείλεται αποκλειστικά στον Σα, αφού στο πρώτο ματς έπιασε πέναλτι και στον επαναληπτικό όποτε χρειάστηκε «φώναξε» παρών.

Ο αγώνας:

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκε στον Ολυμπιακό, με τον Γκιγιέρμε να εξαπολύει μια σουτάρα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι στο 4΄.

Η απάντηση από πλευράς της Μπασάκ, ήρθε τέσσερα λεπτά μετά. Ο Ρομπόνιο επιχείρησε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Και στο 10΄ οι Τούρκοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Βίστσα βρέθηκε απέναντι στον Σα, με τον Ισπανό γκολκίπερ των Πειραιωτών να αποκρούει εντυπωσιακά και στη συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Κριβελί πέρασε άουτ.

Στο 16΄ οι φιλοξούμενοι απείλησαν και πάλι. Ο Καϊσάρα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Κριβελί έκανε το τακουνάκι, αλλά ο Σα «φώναξε» εκ νέου παρών.

Η Μπασάκ συνέχισε το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών. Ο Βίστσα έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ρομπίνιο πλάσαρε, αλλά ο Σα με απίστευτη επέμβαση αρνήθηκε το γκολ στο 35΄.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός απείλησε δις. Αρχικά, με το γυριστό του Γκιγιέρμε στο 46΄ και στο 49΄ ο Βαλμπουενά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τελικά, το γκολ για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 55΄. O Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά, ο Γκιουνόκ απέκρουσε, αλλά ο Σεμέδο πήρε το ριμπάουντ και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 63΄ οι Τούρκοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Βίστσα, αλλά ο Σα απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας όρθια την ομάδα του. Στο 74΄ το σουτ του Μπα πέρασε άουτ και τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Βιέιρα ανέτρεψε τον Ραντζέλοβιτς και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-0.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε (89΄ Κούτρης), Ποντένσε (68΄ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (82΄ Καμαρά), Μασούρας, Γκερέρο

Μπασάκσεχιρ: Γκιουνόκ, Κλισί, Αταμά (59΄ Μπα), Ελία, Βίστσα, Κριβελί (75΄Γκούλμπραντσεν), Ροντρίγκες, Βιέιρα, Αζουμπούικε, Καϊσαρά, Ρομπίνιο (46΄ Αρντά)